Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Łychowie Gościeradowskim

O instytucji

I. CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY

Dane ogólne szkoły:

Szkoła Podstawowa w Łychowie Gościeradowskim jest szkołą wiejską, uczęszcza do niej 46 uczniów z miejscowości: Łychów Gościeradowski, Łychów Szlachecki, Węglin, Zielonka.
 

Dane kontaktowe:

Adres: Łychów Gościeradowski nr 76, 23-230 Trzydnik Duży, e-mail: psplych@o2.pl
 

Historia i tradycje szkoły.

   Szkoła Podstawowa w Łychowie Gościeradowskim mieści się w jednym z najstarszych budynków szkolnych na terenie gminy. Ponad osiemdziesięcioletni budynek znakomicie służy kolejnym pokoleniom mieszkańców Łychowa Gościeradowskiego, Łychowa Szlacheckiego i Węglina.

Szkoła w okresie międzywojennym

   Dzieci uczyły się w salach wynajętych w trzech prywatnych domach: w domu Wójcików, Karasiów i Traczów. Marzeniem mieszkańców Łychowa Gościeradowskiego, Łychowa Szlacheckiego i Węglina była  budowa  szkoły. Wieś otrzymała ziemię pod budowę od Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Plac należało uporządkować i wyrównać, bowiem znajdowały się tam gruzy dawnej karczmy. Mieszkańcy opodatkowali się i przystąpili do pracy z zapałem oraz nadzieją, że wkrótce ich dzieci, które uczyły się w trzech wynajmowanych budynkach prywatnych, rozpoczną naukę w nowym budynku szkolnym. W 1928 roku zawiązał się Komitet Budowy Szkoły, na czele którego stanął Wojciech Wałek (mieszkaniec Łychowa Gościeradowskiego) - przewodniczący. Skarbnikiem wybrano Jana Pytlaka (mieszkaniec Łychowa Szlacheckiego), natomiast prezesem został Michał Tomczyk (mieszkaniec Łychowa Szlacheckiego).

   W 1929 roku budynek stanął w pełnej okazałości. Wprawdzie jeszcze bez okien, drzwi i pokrycia dachowego, ale mieszkańcy byli tak dumni, iż sprowadzili (a na owe czasy był to nie lada wyczyn), fotografa by uwiecznić na zdjęciu budynek szkoły wraz ze wszystkimi pracującymi przy jego budowie. Wykończono cztery izby lekcyjne, kancelarię oraz mieszkanie kierownika szkoły.

   W 1930 roku prowadzone były zajęcia w nowym budynku. W jednej z sal na parterze składowano drewno przeznaczone do palenia w piecach. Nie było tam jeszcze podłogi lecz ubita ziemia (klepisko). Była to szkoła powszechna II-go stopnia z najstarszą klasą szóstą. Do szkoły uczęszczały dzieci polskie, wyznania rzymsko-katolickiego i dzieci żydowskie, wyznania mojżeszowego. We wsi Łychów Gościeradowski i Łychów Szlachecki mieszkało kilka rodzin pochodzenia żydowskiego. W starych dokumentach możemy znaleźć takie nazwiska jak: Olbaum Izaak, Damin Huna, Olbaum Rozalja, Fuihs Jankiel, Haihman Hyl. Lekcje prowadzili: Ludwik Kaczmar, Maria Kozohorska i Jan Kondratiuk. To oni głównie stanowili inteligencję wsi. W okresie tym na terenie gminy trzydnickiej wszystkie szkoły mieściły się w budynkach wynajętych, a jedynie szkoła w Łychowie w budynku własnym.

Szkoła w latach 1945-1970

   Dzieci uczęszczały do przedszkola mieszczącego się w dawnej ,,Ochronce”, a potem kontynuowały naukę w Szkole Podstawowej w Łychowie. Była to Szkoła Podstawowa siedmioklasowa. W szkole pracowało czterech nauczycieli: Czesław Terecha - kierownik szkoły od 1952 roku, Emilia Terecha, Teresa Dwojakowska i Kazimierz Gąska.
W roku szkolnym 1959/60 została zorganizowana w Łychowie Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Zajęcia odbywały się od godziny 1800 do 2000. Uczęszczała do niej okoliczna młodzież, ucząc się kroju, szycia, gotowania i innych przedmiotów zawodowych. Powstało szkolne koło ZMW (Związek Młodzieży Wiejskiej) oraz zespół dramatyczny.
Zespół przygotował i zaprezentował kilka przedstawień. Ukoronowaniem jego pracy była nagroda na przeglądzie zespołów w Kraśniku Fabrycznym.

   W szkole nastąpiły zmiany na stanowisku kierowniczym. Po dwunastu latach pracy, Czesław Terecha, na własną prośbę, został przeniesiony do szkoły w Wilkołazie.
W roku szkolnym 1963/64 kierownikiem szkoły został Marian Ciupak.

   W szkole znajdował się jedyny na wsi telewizor.  Przyciągał on wieczorami liczną grupę mieszkańców Łychowa Gościeradowskiego, Szlacheckiego i Węglina.
W roku szkolnym 1966/67 po raz pierwszy rozpoczęto realizację programu szkoły ośmioklasowej. Pracę w szkole podjęły, w 1967 roku, pani Ślusarska Helena, a w roku 1968 pani Wójtowicz Leokadia. Szkoła nadal pełniła funkcję ośrodka kulturalnego. Organizowane były zabawy choinkowe, wieczornice itp, w których brała udział miejscowa ludność. Dobrze układa się współpraca Ochotniczej Straży Pożarnej ze szkołą. To właśnie na imprezy środowiskowe strażacy udostępniali remizę społeczności szkolnej.

Rozbudowa szkoły po stanie wojennym.

      W 1986 roku mieszkańcy Łychowa Szlacheckiego, Gościeradowskiego i Węglina powołali Komitet Pomocy Szkole. Budynek szkolny, najstarszy na terenie gminy wymagał modernizacji. Sale lekcyjne ogrzewane były za pomocą pieców węglowych, sanitariaty mieściły się w odrębnym budynku. Postanowiono rozbudować szkołę, by w części dobudowanej pomieścić kotłownię, sanitariaty, szatnię, sale lekcyjną  i kancelarię. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy, w której uczestniczyli wszyscy nauczyciele (M. Kaczmarska,
Z. Łyszczarz, J. Rawka, B. Toczyska, H. Gąciarz, L. Masiweicz, J. Pytlak, M. Szkaradek, dyr W. Jocek) i członkowie Komitetu. Za zebrane pieniądze opracowano dokumentację oraz zakupiono i zwieziono materiały (kamień, cegłę, wapno, belki żelazne, piasek). Po przystąpieniu do prac szkoła otrzymała dotacje z Kuratorium Oświaty i Wychowania. Rodzice wiele prac wykonali społecznie. Na wyróżnienie zasługują p. Jadwiga i Wojciech Bieszczowie, Adam Wróblewski, Janusz Szostak, Marian Stachniak, Stanisław Jagiełło,
Bronisław Szot. Wielu rodziców wpłacało dobrowolne wpłaty na cele rozbudowy.

      W lipcu 1987 roku wykopano fundamenty, zrobiono wykopy pod kotłownię i skład opału, rozpoczęto prace budowlane. Dyrektorem szkoły była pani Wiesława Jocek.
To ona organizowała prace społeczne, budowlane i wykończeniowe. W 1988 roku hydraulik, p. Leszek Partyka przystąpił do instalacji c.o. i kanalizacji. 
Tej zimy w budynku szkolnym było ciepło. 

     W 2000 roku dyrektorem szkoły została Józefa Pytlak. W tym okresie władze samorządowe podjęły decyzję o reorganizacji sieci szkól na terenie gminy. Zamknięte zostało przedszkole, które mieściło się w pięknym zabytkowym budynku, a dla dzieci został otwarty oddział przedszkolny w budynku szkoły. Jesienią 2001 roku podjęto dyskusję na temat przekształcenia Szkoły Podstawowej w Łychowie, w trzyklasową filię szkoły w Rzeczycy Ziemiańskiej. Pomysł ten wzbudził sprzeciw rady pedagogicznej i społeczności lokalnej. Dzięki podjętym działaniom 22 lutego 2002 roku zapadła decyzja o pozostawieniu sześcioklasowej szkoły podstawowej, co wzbudziło entuzjazm i zadowolenie wśród mieszkańców Łychowa Gościeradowskiego, Łychowa Szlacheckiego i Węglina.

    W kolejnych latach podejmowane działania przyniosły szkole wymierne korzyści.  Powstała stołówka, plac zabaw, pracownia komputerowa, odnowiono tereny zieleni wokół budynku. W latach 60-tych w szkole był jeden telewizor, który wzbudzał zainteresowanie wszystkich mieszkańców. Dziś uczniowie mają do dyspozycji liczne stanowiska komputerowe, korzystają z Internetu, tablic interaktywnych i szeregu nowoczesnych pomocy dydaktycznych.

Z archiwum szkolnego

Utworzono dnia 13.11.2018, 14:19

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Anonimowa skrzynka
na sygnały
dot. bezpieczeństwa uczniów

kliknij tu aby opisać zdarzenie